Tanıtım

Sunucu Yönetimi Farkı, Linux!

Sunucular, herhangi bir ağ üzerinde bulunan bir program ya da bilgileri farklı kullanıcılara göndererek, paylaştıran ve/veya dağıtan donanım veya yazılımlardır. En önemli özelliği ise, bir bilgisayar ağına bağlı hareket etmesini sağlaması ve bilgisayar ağını düzenlemesidir. Bir yandan bilgisayarların sorunsuz çalışmasını sağlarken diğer yanda birçok kullanıcıya da hizmet ederek diğer bilgisayarları besler. Böylelikle, bilgisayarlarda iletişim artışı, birbirinden kilometrelerce uzaktaki insanların aynı anda ve bir arada çalışabilir olmasıyla yükselir. Buradaki en önemli nokta ise, Sunucu yönetimi hizmetidir. Çünkü sunucu yönetiminin amacı, sistemin işleyişini aksatabilecek ya da oluşabilecek herhangi bir performans düşüklüğü ile o an oluşan sorunları ortadan kaldırmak ve bir daha olmaması için önlemler almaktır.

Sunucu yönetimi hizmeti sayesinde, sunucu takip edilerek, doğru ve düzenli çalışması sağlanır, aynı zamanda sistemin güvenliği de kontrol edilir. Herhangi bir problem anında çözüme kavuşturularak yazılımların güncelliğine önem verilir. Kullanıcılar, bilgisayar başında olsalar dahi 7/24 sunucu izleme yazılımı sayesinde servislerin denetlenmesini sağlar. Ancak işletim sistemi çok pahalı olduğu için kullanıcılar hemen program için belli ücretler ödeyebilir. Her tür protokol ve dosya sistemini destekleyen Linux işletim sistemi sahip olduğu birçok özellik bakımından diğerlerine göre verimli ve kullanışlıdır.

 

Ayrıca kopyalama, dağıtma, inceleme hakkını verirken aynı zamanda değiştirip geliştirme özgürlüklerini de tanıyan bir yazılıma sahiptir. Adı, Özgür yazılım olan bu yazılım ile kullandığı işletim sisteminin lisansları da ücretsizdir. Linux sunucu hizmeti, sistem kaynaklarını en alt seviyede kullanarak sistem üzerinde birçok uygulamanın çalışmasına izin verir. Her durumda servis verilmeye uygun olarak düzenlenmiş olup herhangi bir program kurulumu veya ayarların değiştirilmesi halinde bile makineyi kapatıp açmaya gerek kalmaz. Yazılımın özgür olması nedeniyle verilen destek de sınırsızdır.

Article written by Ugur

Fenerbahçeli, İnternet Reklamcısı, Anarşist bir yapıya sahip. Atatürkçü düşünen. Sosyalist. Falan Filan..

This Post Has 6 Comments

 1. Eren ORHAN

  Kullanım kolaylığı açısından windows iyidir güzeldir ama lisans ücretlerinden ziyade benim linux tercih etme sebebim yada performanstan ziyade alışkanlıklar ve daha kolay özelleştirilebiliyor olması.

 2. Orhun

  yararlı bir makale olmuş, teşekkürler

 3. Onur

  Linux Tercih Ediyorum Hem Çok Kullanılıyor hemde çok avantajı far fiyatlarıda ucuz

 4. mehmet

  linux Bir adım önde

 5. uğur

  Çok Nadir Rastlanan Yazılardan olmuş teşekkürler

 6. Enes Abdülkadir

  bende lünux kullanıyorum gerçekten çok kaliteli bir şirket

Comments are now closed.