Deneyimlerim

Harçsız Öğrenci Pasaportu Almak (Denedim, Aldım)

Merhaba, Harçsız sadece defter bedeli ile nasıl öğrenci pasaportu alabiliriz? Denedim, aldım ve sizle de paylaşmak istiyorum.
Öncelikle baştan belirteyim 25 yaşını geçmemiş öğrenci statüsünde herkes alabilir bu belgeyi, açık öğretimde okumak, ilk okul, lise, üniversite okumak önemli değil. Öğrenci olmak yetiyor.

ÖĞRENCİ PASAPORTU NEDİR?
25 Yaşını aşmamış, 25 yaşına kadar geçerli öğrenci statüsünde olan herkesin alabileceği normal bordo pasaporttur. Normal şartlarda harç bedeli yatırarak alacağınız pasaporttan hiçbir farkı, eksisi, artısı bulunmamaktadır. (Ücretsiz olması dışında.) 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlan kararla bordo pasaport öğrenci olan 25 yaşına girmemiş herkes için ücretsiz olarak verilmektedir.

ÖĞRENCİ PASAPORTU (HARÇSIZ BORDO PASAPORT) KİMLERE VERİLİR?
Kısa ve öz 25 yaşına geçmemiş tüm öğrencilere verilir, bordo pasaporttan hiçbir farkı yoktur. Sadece 25 yaşının altında, öğrenci olmanız ve öğrenci belgenizin olması yeterli. Okuldan ekstra bir belge veya imza gibi şey almanız gerekmiyor. E-devletten çıkartabilirsiniz öğrenci belgenizi.

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER
Dediğim gibi Harçsız Öğrenci Pasaportunun bordo pasaport ve normal şartlarda alacağınız pasaporttan hiçbir farkı yok. Normal bir pasaport nasıl çıkartılıyorsa, harçsız öğrenci pasaportu da öyle çıkartılıyor. Sadece defter ücretini ödüyorsunuz.

1. Nüfus Cüzdanının Aslı
2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
3. Eski Pasaportlar (Varsa)
4. Pasaport Defter Bedeli Dekontu (Tüm bankalara pasaport defter bedeli demeniz yeterli.)
5. Öğrenci Belgesi (E-devletten veya okuldan alabilirsiniz.)
Not: Yukarıdakiler dışında herhangi bir belge ödeme veya onay almanız gerek yok harçsız öğrenci pasaportu için.

PEKİ ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR?
Yukarıda yazdığım evrakları topladıktan sonra epasaport.gov.tr adresinden size uygun bir ilçe emniyet müdürlüğünden istediğiniz tarih ve zamana randevu alıyorsunuz. Randevu günü belgelerle birlikte gidip önce parmak izi veriyor sonra pasaport kaydını yapıldığı yere gidiyorsunuz. Sıranız geldiği zaman sadece belgelerinizi görevliye verip işlemleri yapmasını bekliyorsunuz. İster 18 yaşında, ister 40 yaşında okulunuz bitsin hiç önemli değil pasaport bitiş tarihiniz otomatik olarak 25 yaşınızı hesaplayıp veriliyor. Daha sonrasında pasaportunuz 1 haftaya kadar istediğiniz adrese ptt tarafından getirilip teslim ediliyor.

Denedim ve aldım, hiçbir zorluğu yok. Aklınıza takılan sorularınız varsa yardımcı olmak isterim.

Article written by Ugur

Fenerbahçeli, İnternet Reklamcısı, Anarşist bir yapıya sahip. Atatürkçü düşünen. Sosyalist. Falan Filan..

Bir cevap yazın