Düşüncelerim

Bende Buradan Keşfediyorum, Sende “Keşfetsene”

Benim gibi insanların pek seyahat etme ve gidip yeni yerler keşfetme gibi bir lüksü veya kolaylığı yoktur.  Bir çoğumuz bunu biliyoruz ama nedense söyleyemiyoruz. Yaşamımız İnternet ve bilgisayar ekseninde dönüyor. Ama normal insanların yapmadığı ve bilgi sahibi olmadığı bir çok şeyi biz İnternet’e gezerek, okuyarak öğreniyoruz. İnternet’e ortamında gitmediğimiz, görmediğimiz yer kalmamıştır ama ne kadar sanal ortamda görsek de gerçeğini tutmuyor tabi kide.

Benim bu arayışımda en çok takip ettiğim ve bilgilerinden ilham aldığım yerlerden biri de kesfetsene.com’dur. Uzun yıllardır açık olan bu sitede gerçekte gitmediğim yerlere gitmiş oldum. Daha önceden merak ettiğim ve gitmek istediğim yerlerle ile ilgili bilgileri ve dokümanları bilgi sitelerinde buluyordum. Ama nedense nesnel bilgi veren bu sitelerde merak ettiğim, görmek istediğim yerlerin heyecanını alamıyordum.

Daha sonradan fark ettim ki “yaşanmayanı, yaşayamayız” bu biraz değişik bir söz oldu ama gerçekten de öyle. Kesfesene.com’u keşfettikten sonra gerçek bir insanın gidip görmediği ve her şeyi tüm çıplaklığıyla anlatmadığı her şey yalan gibi. Ne demek istediğimi gerçekten bir ülkeyi, bir şehri çok görüp, çok merak edenler anlayacaklardır. Yani yapay bir bilgidense, bir insanın gerçekten görüp anlatması arasında dağlar kadar fark vardır ki, bir ülke, bir şehir için merak ettiğim tüm soruları gezip, görenin anlattığı yerde bulmak daha kolay ve daha çok zevk veriyor. Kesfetsene.com da ki kendi dünyasını yaratan arkadaşları da gerçekten kıskanıyorum. Sınırları kendince kaldırmış, merak ettiği yerleri gezip görmüş ve merak edenler içinde deneyimlerini ücretsiz olarak paylaşıyor. Şuana kadar bir çok gezip, görülecek yerler blogu takip etmişimdir ama bunlardan en uzunu ve en keyiflisi www.kesfetsene.com oldu, nedenini de beni buraya kadar okuyanlar anlamıştır. Her neyse, bu arada benim takip etmemin asıl nedenlerinde biride sitenin İnternet ortamında benim gibi dünyayı merak edenlerin kullandığı oylarla 5 ayrı ödül alması ve binlerce kişinin gerçek yorumlarla merak ettiğim yerler hakkında yorum yapması.

Her insan yeni şeyleri keşfetmeye açıktır korksa da. Bu yüzden verdiğimiz kararlarda gerçek deneyimlerden yardım almak en sağlıklısı olacaktır. Tatil  için, İş gezisi için veya hayalini kurduğunuz şehir için gerçekten merak ettikleriniz ve aklınıza gelenler için tavsiyem olarak kesfetsene.com’u takip etmeniz. Eğer sadece şimdilik benim gibi okumakla yetiniyorsanız da önerim aynı yer olacaktır çünkü ileride eğer yapabilirsem gideceğim yerleri bu tatil, gezi blogundan aldığım ilhamla şekillendireceğim. Şimdilik hoşçakalın,

Article written by Ugur

Fenerbahçeli, İnternet Reklamcısı, Anarşist bir yapıya sahip. Atatürkçü düşünen. Sosyalist. Falan Filan..

Bir Cevap Yazın