Deneyimlerim

Amerika Öğrenci Vizesinden Nasıl Red Alınır?

Son zamanlarda Amerika ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz nedeni ile vize alma işlemi göçmen olmayanlar için imkansızlaştı. Turist, iş, öğrenci, kariyer gibi alanda vize alıp gitmek isteyenler Amerikanın ikinci bir kararına kadar vize alamayacaklar.
Bende bu olaydan 2 gün önce yani 06.10.2017 tarihinde Öğrenci vize görüşmesi için İstanbul’da bulunan Amerika konsolosluğuna gittim. Amerika’ya dil eğitimi için gidecektim ve eğitimim bittikten sonra geri dönecektim, tüm planım bu şekildeydi eğer vizeyi alsaydım.

Vize görüşmesi hazırlığı için 2 hafta belge toplamakla uğraştım. Bu arada dil eğitimini aracı kurum tarafından bulduğum dil okuluyla yapacaktım. Banka dökümleri, referans mektupları, Amerika ve Türkiye’de dil eğitimi için gerekli öğrenci evraklarım vs. hepsi tamamdı. Profil olarak iyi bir profile ve tatmin edici evrak ve güvene sahiptim. Çalıştığım şirketten aldığım referans mektubunu göstermem bile vize vermelerine yeterdi aslında. Vize gününe kadar vizeyi almanın ne kadar zor olduğunu bilsem de topladığım evraklara hep güvendim, hepsi tatmin edici ve iyi profilim olduğuna kanıttı.

Büyük gün geldi;

Tarih 06.10.2017, Gün Cuma, Saat 11:00, Mekan Sarıyer…

İlk kez bir konsolosluk deneyimim olacak çok heyecanlıyım ama birazda mutluyum, tüm evraklarla birlikte gittim kapıda 1 saate yakın görüşme saatini bekledim. Kontroller, kontroller Amerika konsolosluğuna girebilmek için çok fazla arayıp, tarıyorlar. O günün benim için şanssız numarası 184 sıra numarasını aldım ve sıramı bekledim. Sıram yandığı zaman tüm evraklarla birlikte gişe memuruyla görüşmeye gittim. Konsolosluğun demir başı ve konuşmasından anladığım kadarıyla Türkçeyi ve Türkleri iyi çözmüş birine denk geldim. 🙁 🙁

Ben tüm belgelerimi memura uzatmayı hedeflerken memur sadece “F1 ve pasasportun lütfen” dedi. Verdim istediği evrakları ve ondan sonrası gözümü açıp kapayana kadar geçti. Sadece F1 ve pasaportuma bakarak 1 dk boyunca bilgisayara bir şeyler yazdı ve “Teşekkürler, olumsuz” diyerek vizeyi vermediğini söyledi. O kadar evrak, o kadar belgeyi boşuna toplamışım. Diğer memurları sıram gelene kadar kestim ve dinledim vizeyi vermeseler’de görüştükleri kişilerle ilgilenip evraklarını inceleyip ondan sonra red verirlerken benim görüştüğüm hiçbir soru ve hiçbir evrağıma bakmadan olumsuz diyerek beni yıktı. Bu kadar saçma ve bu kadar kısa süreceğini tahmin etmiyordum. 1 aydan fazla dil okulu ile uğraş 2 hafta boyunca evrakları toplamakla uğraş ve 1 dakika da red yediğini öğren. Çok saçma :/

Öğrenci vizesi ile gitmeyi planladığım dil okuluna maalesef gidemiyorum ve bu son olaylardan sonra gitme gibi bir şansım olmadığını görüyorum. Vizeyi almadan Amerika’ya gidecem demeyin, Amerika hayali kurmayın. Anlatacak çok şey var ama bu kadarını yazıyorum, bu kadar basit vize red yemeniz.

Sorularınız varsa bu süreçle ilgili veya Öğrenci vizesiyle Amerika’ya gitmekle ilgili konu altında sorabilirsiniz.

Article written by Ugur

Fenerbahçeli, İnternet Reklamcısı, Anarşist bir yapıya sahip. Atatürkçü düşünen. Sosyalist. Falan Filan..

Bir cevap yazın